středa 12.03.2025
Vzpomínky pamětníků ožijí díky reportážím žáků a studentů

Ve středu 19. března od 16 hodin se na malé scéně KD Máj uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky šestice proslulých i méně známých pamětníků z Pelhřimovska, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Pelhřimovsku konal letos poprvé, se zapojilo celkem šest žákovských týmů ze tří základních škol, dvou gymnázií a jedné průmyslové školy. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci z Gymnázia Pacov, ZŠ Černovice, ZŠ Na Pražské Pelhřimov, Gymnázia Pelhřimov, SPŠ a SOU Pelhřimov a ZŠ Dolní Cerekev.
V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci v polovině března. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Ivety Peclinovské velice pozoruhodný mix osobností, a to od celoživotních učitelů, nadšených amatérských sportovců až po IT odborníka.
Děti zpovídaly například černovického sokola a učitele Oldřicha Zemana, který jako dítě byl svědkem židovského odsunu. Studentům vyprávěl o tankem zbouraném domě na černovickém náměstí během srpnových dnů roku 1968 a jeho velké radosti - cestování.
Další osobností, jejíž osudy děti sledovaly, byl zahraniční zpravodaj Jan Šmíd vzpomínající na své novinářské začátky versus možná kariéra v roli profesionálního fotbalisty. Studentkám Gymnázia v Pelhřimově vyprávěl o své rodině, která za minulého režimu prožila velká příkoří a jehož dopady pocítil nepřímo i on sám.
Vnučka posledního hlásného pelhřimovské věže kostela sv. Bartoloměje Jaromíra Jirků při vyprávění také zavzpomínala na srpnové události v roce 1968 přímo v Pelhřimově.
Prezentace, kterou bude na malé scéně kulturního domu Máj moderovat Anna Kadlecová, je přístupná veřejnosti.