Dnes je 08.09.2024

Svátek má Mariana

ikonka pocasi 20°C - jasno

Pelhřimov

Výši vstupného stanovuje především distributor filmu

Výši vstupného stanovuje především distributor filmu

Kino Vesmír baví své návštěvníky už více než šedesát let. Do jeho hlediště chodili naši prarodiče, rodiče a chodíme do něj i my. Všichni si při té příležitosti možná klademe otázky, na které neznáme odpovědi. Na následujících řádcích na ně odpovídá Šárka Pithartová, vedoucí kina.  

Jaké má možnosti kino ohledně výběru filmů do své programové nabídky?
Musíme pracovat s dostupnou nabídkou. Teoreticky můžeme do programu zařadit i starší film, ale musí být pro promítání v kinech dostupný. Spíše tak sledujeme plán premiér Unie filmových distributorů. Ten je pravidelně aktualizovaný. 

Pojďme tedy dál v postupu, kterým se film dostává k divákovi. Jakým způsobem ho objednáte, dostanete do pelhřimovského kina?
Vše už se děje na bázi internetu. Využíváme webový portál, na němž jsou registrovány všechny kina v republice. Díky němu vybereme film u konkrétního distributora, jazykovou verzi a zároveň získáme cenu, za níž se bude promítat.

Do jaké míry pelhřimovské kino ovlivňuje cenu vstupného? 
Cena vstupného je pro nás víceméně dána. My navyšujeme pouze cenu u lehátek. Jinak obvykle polovina tržby ze vstupného patří distributorovi filmu, druhá náleží samotnému kinu. To po odečtení poplatků pro OSA a SFK. Někteří distributoři ale požadují takzvanou minimální garanci. To znamená, že chtějí určenou minimální částku, která nezávisí na počtu prodaných vstupenek.

Kino v loňském roce prošlo další zásadní modernizací. Doba filmů na kotoučích už je tak asi dávno pryč...
V současné době naprostá většina filmů přichází přes internet. Jen malé procento filmů nám chodí na discích prostřednictvím pošty. V tomto směru jsme během let prošli velkým vývojem. Z filmových kotoučů už se nepromítá dávno, ty vystřídaly paměťové diskety. Promítání z nich ale nebylo bez rizika, hrozilo zaseknutí filmu. Pak už následovaly paměťové disky, po nich už nynější stažení filmu prostřednictvím internetu. 

Jak pracujete s filmem v kině. Co musíte udělat před promítáním?
Film, který přijde přes internet se automaticky stahuje do počítače v promítací kabině. Musí se nahrát na server, který je integrovaný do projektoru. U některých filmů je potřeba před promítáním použít takzvaný KDM klíč, který nám chodí emailem. Následně film zkontrolujeme, sestavíme playlist a můžeme promítat.

Už jsme na to narazili při otázce na výběr filmu. Jak rychle se do Pelhřimova dostanou filmové premiéry? Máme nějaké zpoždění ve srovnání s velkými městy?
Kdy film promítneme, je na nás. Nové filmy se snažíme promítat co nejdříve. Mnohdy je to i v samotný den premiéry, občas je záměrně nasazujeme s malým zpožděním do víkendových dnů. Na našem rozhodnutí je i to, kolikrát film v kině promítneme. Vycházíme z toho, jaký má potenciál lidi zaujmout, kolik předpokládáme, že jich přijde do kina.

Kolik je potřeba lidí na obsluhu kina v době promítání?
Dříve byli potřeba promítač, pokladník a uvaděčka. Dnes stačí na obsluhu kina jeden člověk, další má na starosti bufet. Je to dáno změnami, které jsme udělali. Pokladnu jsme přesunuli dovnitř, film už umíme pustit na dálku, v promítací kabině nikdo být nemusí. Jedna osoba tak stíhá prodávat vstupenky, pustit lidi do sálu a zajistit i spuštění promítání.

Iva Pacnerová, Kamil Vaněk