Dnes je 21.11.2024

Svátek má Albert

ikonka pocasi 0°C - zataženo

Pelhřimov

Vyléčila se z rakoviny. Pomohl periferní centrální katétr

Vyléčila se z rakoviny. Pomohl periferní centrální katétr

Před devíti měsíci se Ilona Babůrková, matka dvou dětí a babička tří vnoučat, dozvěděla, že má rakovinu lymfatických uzlin. Zdrcující zpráva ji postavila před nelehkou výzvu, kterou si dokáže představit jen málokdo. Přestože se její svět náhle změnil, paní Babůrková neztratila svůj optimismus a nadhled.

Po důkladné diagnóze a konzultacích s lékaři v pelhřimovské nemocnici začala aktivní žena, za léčbou do Pelhřimova. Na začátku terapie lékaři rozhodli, že pro špatný stav žil  bude paní Babůrkové aplikován PICC (periferní centrální katétr), jak pro jednodušší přístup k odběrům krevních vzorků, tak snazší aplikaci léčiv.

„PICC je speciální katétr, který se zavádí do centrální žíly a umožňuje snadný přístup k oběhu. Jeho výhody jsou zřejmé: minimalizuje potřebu častých vpichů do žil, což je zvlášť důležité během dlouhodobé léčby, jako je chemoterapie. PICC také usnadňuje podávání léků a infuzí a zajišťuje komfortní a bezpečné sledování pacienta,“ sdělila Miloslava Hisemová, lékařka z oddělení hematologie a transfúziologie. 

Díky této moderní metodě mohla paní Babůrková podstoupit léčbu s větším pohodlím a bez zbytečného stresu z opakovaných vpichů. „Jsem člověk, který se bojí bolesti, a zároveň mám fobii z injekcí. Obdivuju všechny lékaře, kteří dokážou PICC takto zavést. Je fakt, že zpočátku jsem cítila mírné bolesti, než si PICC tzv. sednul, ale pak už ne. Zavedený ho mám přibližně půl roku a nedám na něj dopustit. Občas i zapomenu, že ho mám na ruce. Dokonce jsem mu dala jméno Vašek a povídám si s ním,“ řekla s úsměvem sympatická dvaapadesátiletá žena a vzápětí dodala, jak je vděčná za léčbu a přístup všech lékařů a zdravotních sester v pelhřimovské nemocnici: „Chválím všechny pelhřimovské lékaře a lékařky. Jsou to kapacity, lidi na správném místě. Jsou laskaví, s lidským a empatickým přístupem k pacientům. Měla jsem pocit, že se mnou všichni cítí, což bylo strašně milé a povzbuzující.“ 


Boj paní Ilony Babůrkové s rakovinou byl tvrdý, ale její odhodlání a pozitivní přístup jí pomohly překonat i ty nejtemnější chvíle včetně nezbytné chemoterapie a ozařování, které byly pro úspěšnou léčbu nezbytné. Boj s rakovinou vyhrála. PICC, který jí byl v průběhu léčby velkým pomocníkem, bude tento týden odstraněn. „Snad se mi bude po PICCu i stýskat. Dneska ráno jsem mu říkala: „Tak hochu, brzo půjdeš ven.“ A on mi odpověděl: „Mě se nechce (smích).“ Musím si z toho udělat legraci, jinak by se člověk zbláznil. Nejvíc se těším, až si dám nealko pivo,“ svěřila se. 

Ilona Babůrková se těší na návrat do normálního života. Její příběh je motivací pro všechny, kdo jsou v složité životní situaci, a ukazuje, jak moderní medicína, lidská odhodlanost a pozitivní přístup mohou společně přinést světlo i do těch nejtemnějších chvil. „Všem bych doporučila, aby se nestresovali, protože rakovina má stres ráda. Lidi, radujte se z maličkostí a nepřemýšlejte nad věcmi, které nemůžete ovlivnit. A především choďte na pravidelné preventivní prohlídky. Stojí to za to,“ uzavřela Ilona Babůrková. 

Zdroj: Nemocnice Pelhřimov