úterý 01.04.2025
Víte, kdo byl Krvavý Walter? V knihovně se to dozvíte

Městská knihovna Pelhřimov láká na bohatý program v měsíci dubnu. Zvláštní pozornost si zaslouží především přednášky. Dozvíte se například, jak se při vzniku samostatného státu zajišťovala rovnoprávnost mezi Čechy, Němci a Slováky, kdo byl Krvavý Walter, oblíbená přednášející Miloslava Stehnová vás seznámí s osobností Karla IV. Jaroslav Beneš se zaměří na husitskou revoluci, psycholog Petr Krohe na řešení konfliktů a Jaroslav Staněk vás zavede mezi malíře.
Hned v úterý 2. dubna od 17 hodin se v hudebním oddělení uskuteční bezpochyby zajímavá přednáška Česko–Německo–Slovensko aneb jak Češi zajišťovali rovnoprávnost (1918–1930) v podání historika Mgr. Michala Kampa. Naváže na předchozí dvě přednášky z tohoto cyklu. Hlavním tématem bude proměna postavení Čechů – z menšiny se stali většinou a museli se vypořádávat s požadavky na rovnoprávnost různých skupin obyvatel.
Nevíte si rady s mobilem nebo počítačem? Chcete si stáhnout e-knihu nebo e-audioknihu do svého zařízení, ale nevíte jak na to? Vyzkoušejte novou službu knihovny Zeptejte se. Jednou měsíčně vám knihovníci v naučném oddělení v 1. patře rádi poradí – slovem i praktickou ukázkou. Nejbližší termín: pondělí 7. dubna od 13.00 do 14.00 hodin.
Téhož dne, tedy v pondělí 7. dubna od 17.00 hodin, je v hudebním oddělení naplánována přednáška Techniky řešení konfliktů a sporů s psychologem PhDr. Ing. Petrem Krohe. Konflikty nás provázejí na každém kroku – jak na ně vhodně reagovat? Jaká jsou pravidla pro jejich úspěšné zvládnutí? Tato témata budou probírána v rámci druhé přednášky cyklu o (ne)komunikaci.
Příznivce výtvarného umění potěší přednáška Malíři v Kameničkách, která se uskuteční v úterý 8. dubna od 17.00 hodin v hudebním oddělení. Oblíbený lektor Mgr. Jaroslav Staněk představí díla následovníků Antonína Slavíčka. Součástí bude i promítání.
Pro děti a rodiče je určena tvůrčí dílna Velikonoční vyrábění, která se bude konat ve středu 9. dubna od 14.00 hodin v dětském oddělení.
V pondělí 14. dubna od 17.00 hodin se v hudebním oddělení koná přednáška Od římské koruny ke koruně císařské s přednášející Ing. Miloslavou Stehnovou. Připomeneme si životní příběh a korunovace panovníka Karla IV.
Ve čtvrtek 17. dubna od 9.00 do 11.00 hodin se v dětském oddělení uskuteční tvůrčí dílna Zdobení velikonočních vajíček. Přineste si vyfouknutá vajíčka a přijďte si vyrobit originální dekoraci!
Ve středu 23. dubna od 17.00 hodin nabídne spisovatel a publicista Stanislav Motl v hudebním oddělení výlet do historie. Jeho přednáška Krvavý Walter připomene působení někdejšího velitele města Pelhřimov Waltera Haucka a leskovickou tragédii. Akce je součástí připomínky 800. výročí založení města Pelhřimova a 80. výročí konce druhé světové války.
Ve čtvrtek 24. dubna od 10.00 hodin se v hudebním oddělení uskuteční zdravotní přednáška Jarní léčivé bylinky na posílení imunitního systému člověka. Přednáší lázeňský lektor a bylinkář Karel Štenbaur.
V pondělí 28. dubna od 13.00 hodin zve Městská knihovna Pelhřimov všechny zájemce do studovny na bezplatné školení Nebojte se internetu. Chcete poradit, jak vyhledávat informace na internetu? Společně si vše ukážeme a vyzkoušíme. Zájemci se musí předem přihlásit osobně v naučném oddělení knihovny, e-mailem na adresu naucne@knih-pe.cz nebo telefonicky na číslech 564 103 319 či 565 321 093.
Tentýž den, tedy v pondělí 28. dubna od 17.00 hodin, se v hudebním oddělení uskuteční beseda Vyprávíme si…, tentokrát na téma pověsti z města Pelhřimova. Prostřednictvím drobných historických příběhů vás Miloslav Jirků provede známými místy královského města Pelhřimova (1225–2025). Akce je součástí oslav 800 let od založení města.
Na závěr měsíce, ve středu 30. dubna od 16.30 hodin, můžete v hudebním oddělení navštívit přednášku Husitská revoluce v podání Bc. Jaroslava Beneše. Půjde o druhou část nového cyklu o husitství.
Zdroj: Městská knihovna Pelhřimov