pátek 01.03.2024
V Galerii M se uskuteční poslední výstava malířky Jiřiny Bloudkové
Galerie M v Pelhřimově během měsíce března (od 2. března do 1. dubna) představí poslední výstavu vysočinské malířky Jiřiny Bloudkové, kterou doplní velikonoční tematikou a uměleckými fotoalby výtvarnice Martina Malá.
Jiřina Bloudková z Brtné (76) se rozhodla tento rok završit svou malířskou činnost poslední výstavou s názvem Krajinou něžné Vysočiny. Přesto, že autorka se malbě začala věnovat až se svým odchodem do důchodu v roce 2002, stihla za 22 let umělecké činnosti vystavovat na dvanácti výstavách. V Galerii M její díla uvidíte již po páté.
Autorka, která se s úsměvem označuje za „ryzí amatérku“, začala sice malovat až v pozdějším věku, její obrazy se však těší oblibě. Inspirací jsou jí místa, která vidí kolem sebe, především krajina Vysočiny s typickými stromy, loukami, skálami, vodními plochami a potoky včetně západů a východů slunce. Oblast přírody autorka ve své tvorbě doplňuje kyticemi ve vázách a úseky kvetoucích luk, které diváku navodí pocit prosluněného léta. Na jejích obrazech jste mohli nalézt i oblíbený želivský klášter s dominantou kostela Narození Panny Marie.
Nyní se Jiřina Bloudková rozhodla s malbou skončit a malovat pouze na zakázku. „Už nemaluji, mladí nemají o obrazy zájem a tak už nechci vystavovat. Bude to poslední výstava. Dnes jsou jiné požadavky bydlení, lidem je bližší fotografie,“ hodnotí současnou situaci malířka. K častým námětům na přání prý patří vodní nádrž Sedlice.
Autorka se nadále hodlá věnovat především velké rodině, ve které jí dělá radost deset vnoučat a osm pravnoučat. „Koupila jsem jim tempery, těším se, že je budu učit míchat barvy. Všechny vnoučata a pravnoučata rády malují a mají talent,“ svěřuje se. Možná, že se v budoucnu dočkáme výstavy některého z jejích vnoučat či pravnoučat.
Výstavu doplní kraslicemi a ručně vyráběnými fotoalby Martina Malá. Ta dokázala tradiční techniku malování kraslic voskem povznést na novou úroveň, která jinak tradičnímu prvku Velikonoc dodává punc modernosti.
Martina Malá žije ve Vlásenici u Pelhřimova, kde realizuje řadu ze svých pestrých činností a nápadů od zahrady přes umělecká fotoalba až k akvarelu. Ke kraslicím ji přivedl až návrat k tradicím. „Když jsem se vrátila zpátky do rodné vsi, začala jsem opět malovat kraslice. U nás ještě pořád chodí děti o Velikonocích „vyřehtávat“ a já chtěla, aby v košíčku kromě čokolády, bonbonů a peněz, měly i něco hezkého, tradičního - malované a zdobené kraslice,“ říká. K jedinečnému ztvárnění jejích velikonočních děl se vypracovala svou radostí z tvoření, o které vypráví: „V dospívání se mi dostal do rukou časopis, kde byly všechny možné způsoby zdobení kraslic, a já měla chuť si všechny vyzkoušet. Jejich studiem, kombinací a také okouzlením slavnými Fabergého vejci jsem pak dospěla ke svému osobitému stylu.“
Autorka vychází z tradičních vzorů a z vlastní tvorby, kterou doplňuje o svou fantazii. Na rozdíl od tradičního způsobu zdobení záměrně ponechává na vejcích malbu voskem, která společně se zlatou barvou tvoří ojedinělý a pro autorku typický plastický efekt s výjimečnou barevností. Inspirace slavnými klenoty v podobě vajec od Carla Fabergého (1846-1920), které vytvářel pro ruského cara, přináší do tradiční tvorby velikonočních vajec nové prvky. Ty lze vnímat nejen jako okázalé dekorace, ale také symbolicky jako moderně pojatý odkaz na bohatost jarních svátků. Autorka se svůj um snaží předat dál na vlastních kurzech nejen o zdobení kraslic. „Baví mě dělat krásné věci, které probudí to hezké i v druhých,“ přiznává nadšeně Martina Malá. V budoucnu se zajisté můžete těšit i na výstavu její komplexní tvorby.
Anna Hamrlová, kurátorka Galerie M
Zobrazit další fotografie (5)