Dnes je 22.11.2024

Svátek má Cecílie

ikonka pocasi -2°C - zataženo

Pelhřimov

Sady by byly pro discgolf ideální, míní nadšenci, kteří ho představili veřejnosti

Sady by byly pro discgolf ideální, míní  nadšenci, kteří ho představili veřejnosti

Discgolf. Sport, který kombinuje házení plastových talířů s principem golfu, si nachází stále více příznivců. Jedno z hřišť by mohlo vzniknout také v pelhřimovských městských sadech. Alespoň to je vize skupiny místních nadšenců. Ti tento sport veřejnosti představili v sobotu 20. května. O discgolfu jsme si při té příležitosti povídali s Jakubem Dvořákem a Ondřejem Lněničkou.

Co si pod pojmem discgolf máme představit?
Jakub Dvořák (J. D.): Je to nenáročná volnočasová zábava, které se může věnovat úplně každý – od malinkých dětí až po seniory. V Čechách se hra v posledních letech rozmohla, hřiště neustále přibývají. V Pelhřimově zatím chybí. Myslíme si, že by bylo dobré to změnit. Proto jsme se rozhodli touto prezentací discgolf ukázat veřejnosti.

Kde jsou v okolí hřiště?
Ondřej Lněnička (O. L.): Nejbližší je v Humpolci. Tam se jedná ale o specifické hřiště. Je poměrně dlouhé, má těžké jamky, takže je spíše pro pokročilejší hráče. Druhé je kousek od Kamenice nad Lipou, jeho provoz ale ovlivnila těžba dřeva. Ve větších městech v okolí jsou hřiště v Jindřichově Hradci nebo Havlíčkově Brodě.

Jsou městské sady ideální lokalitou pro jeho vybudování?
J. D.: Sady jsou ideální lokalitou. Je tu dost prostoru, jamky by bylo možné stavět v místech, které jsou zatím nevyužité. 

Bylo by náročné vybudovat hřiště?
O. L.: To je na tom to nejkrásnější, že to není vůbec náročné. Firem, které se budování hřišť a výrobě herních pomůcek věnují, je celá řada. Není to ani stavebně náročná záležitost. Budování hřiště spočívá jen v tom, 
že se nakoupí koše, které se zabetonují do země. Dále je potřeba udělat výhoziště s umělým povrchem. Pořizovací cena není nijak dramaticky vysoká, devítijamkové hřiště stojí v řádu nižších statisíců.

Byl by o discgolf v Pelhřimově zájem?
J. D.: Žádný oficiální průzkum jsme nedělali. Nemůžeme se opřít o konkrétní čísla. Hřiště po republice ale stále vyrůstají a nejsou prázdná. Zájem o discgolf tu rozhodně je. Věřím, že by si své příznivce našel i v Pelhřimově.

Discgolf asi nebude původním českým sportem?
O. L.: Dostal se k nám z USA, kde je to hodně rozšířená záležitost. Tam se sportovci discgolfem i živí. V Evropě hrají prim Finové, ti mají hřiště doslova na každém kroku. Ani Česká republika na tom není špatně, co do počtu hřišť jsme do desátého místa.

Říkali jste, že tento sport je pro všechny generace. U koho si discgolf našel nejvíce příznivců?
J. D.: Typickým hráčem je dospělý člověk s dětmi ve věku deseti dvanácti let. Je to logické. Discgolf nabízí procházku v přírodě, je ideální sportovní i odpočinkovou aktivitou pro rodiny. 
O. L.: Je spousta rodin, které disky vozí v autě. Když pak někam přijedou a zjistí, že je v okolí hřiště, zahrají si. 

Hra ho pobavila

„Bylo to moc fajn. Prošel jsem si všechny koše a pochopil jsem, že překážky (terénní nerovnosti, sešikmení, stromy) velmi přispívají k zábavnosti hraní. Realizace discgolfového hřiště by byl fajn projekt na participativní rozpočet.“
Karel Kratochvíl, místostarosta