Dnes je 22.10.2024

Svátek má Sabina

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Ruku na hruď a dýchej. Akce FOKUSu učila pečovat o duši

Ruku na hruď a dýchej. Akce FOKUSu učila pečovat o duši

Kolem pěti sta účastníků z řad široké veřejnost, školáků z Pelhřimova i blízkého okolí a pedagogů navštívilo ve středu 18. září akci k Týdnům duševního zdraví, kterou zorganizoval FOKUS Vysočina. Program na téma Duše v (NE)bezpečí návštěvníky seznámil nejen s technikami, které redukují stres, ale také s organizacemi, které mohou s psychickými problémy pomoci.

Program, jehož cílem byla otevřená komunikace o duševním zdraví, organizátoři zahájili v deset hodin před kulturním domem Máj a na Malé scéně. V dopoledních hodinách tak začali přicházet studenti, kteří měli možnost vyzkoušet si jednotlivé části programu. „Týdny duševního zdraví jsou cílené hlavně na studenty, protože v dnešní době duševní zdraví dětí není úplně nejlepší,“ vysvětlila mluvčí FOKUSU Vysočina Edita Veselka Palkovičová.

Stánky, ve kterých se odehrávaly jednotlivé workshopy, byly plné nadšených návštěvníku. Příchozí si zkoušeli na každém stanovišti jinou aktivitu. „Jsou tady workshopy zaměřené na práci se stresem, s emocemi, a i na prevenci. Máme tady zároveň i ostatní organizace, které nám pomáhají. Je tady Centrum Anabell, které se zabývá poruchami příjmu potravy, Vzkazy na těle, které jsou zaměřené na pomoc při sebepoškozování a je tady i adiktologická poradna a naši sociální pracovníci s jednotlivými workshopy,“ upřesnila mluvčí.

Hudební workshop a mnoho dalších si vyzkoušel i Jakub Pecha, který přišel na akci se svou třídou. „Už jsem navštívil všechny stánky. Hodně času jsem strávil na workshopu, kde se sedí v kroužku a povídá se tam o duševním zdraví,“ vysvětlil mezitím, co v ruce svíral plakátek, na kterém bylo zmíněno pět kroků, jak zvládnout emoce a reakce ve stresu. Ten dostal právě v průběhu workshopu Emotion Aid. „Učili nás, že když jsme ve stresu, tak si máme dát ruku na hrudník, zpevnit se a zhluboka dýchat,“ zavzpomínal.

I další dětské návštěvníky program bavil. Jednu z dívek zaujal stánek, ve kterém měla obrazově ztvárnit svůj strach. „Nakreslila jsem dámu, na které je vidět, že má veliký strach. Jsem výtvarnice už asi sedm let a hodně mě to bavilo,“ svěřila se Eliška, která později stála u plátna v areálu a před ohromenými kamarády pokračovala v tvorbě.

Právě výtvarný workshop, který Elišku bavil, vedla Pavlína Hejsková. Ta seděla s dětmi v obklopení všech vzniklých obrázků. „Myslím, že u nás bylo už tak tři sta studentů. Ti mohli ztvárnit, jak se cítí v nebezpečných situacích nebo během stresu ve škole před písemkami, to se tady hodně objevovalo,“ popsala průběh. „Hodně často děti vůbec nevěděly, jak to celé pojmout, ale když chviličku přemýšlely, tak se jim to povedlo ztvárnit,“ dodala.

Kromě workshopů pro studenty byl součástí i program pro pedagogy. „Předávali jsme jim informace o tom, jakým způsobem mohou podporovat své studenty, když se na ně obrátí s nějakou duševní potíží. Zároveň jsme se bavili i o tom, jak pedagogové pečují o své duševní zdraví, jak posilují svou odolnost, a jestli umí podat pomocnou ruku, vést podpůrný rozhovor,“ přiblížila hlavní organizátorka celé akce Lucie Šolcová.

Festival tak zábavnou formou přibližoval témata spojená s duševním zdravím a způsoby prevence. „Osvěta směrem k duševnímu zdraví je důležitá dlouhodobě. Je to problém, se kterým se potýká velká část lidí, akorát si to občas nechtějí připustit. Vlivem změn ve společnosti narůstá i duševních obtíží u dětí, studentů a mladistvých, tak je důležité se na to zaměřit,“ dodala organizátorka.

Sara Szczyrbová