čtvrtek 21.12.2023
Pelhřimov se snaží být energeticky šetrné město. Využije služby se zaručeným výsledkem
Město Pelhřimov se rozhodlo investovat do energeticky úsporných opatření městských budov. Energetická opatření formou EPC projektu začala pelhřimovská radnice řešit v letošním roce. Jedná se o metodu financování investičních opatření, která přinášejí garantované energetické úspory s cílem snížit náklady na energie v objektech.
Město nechalo odborně posoudit vhodnost této metody u několika městských budov. Z analýzy vzešlo celkem pět vhodných objektů jako je budova městského úřadu, KD Máj, ZŠ Krásovy domky, ZŠ Komenského a Domov pro seniory. Jedná se o objekty s vysokou spotřebou energie a s horší energetickou účinností. Zde je přesně podle parametrů jednotlivých budov plánováno například umístění fotovoltaické elektrárny (FVE) na střechy, modernizace vnitřního osvětlení, výměna okenních a dveřních výplní či zateplení obvodových stěn atd.
„V současné době je vypsána komplexní zakázka „Poskytování energetických služeb metodou EPC v budovách města Pelhřimov“ zahrnující projektové řešení, přípravu, realizaci a následné dlouhodobé sledování a vyhodnocování výsledků zavedených energeticky úsporných opatření, přičemž dodavatel poskytne zadavateli záruku za dosažení očekávaných ekonomických přínosů,“ sdělil Tomáš Petera, vedoucí odboru investičního MěÚ Pelhřimov. „Hlavním zdrojem splácení energeticky úsporných opatření jsou obvykle samotné úspory nákladů související se snížením spotřeby energie a zlepšením provozu energetického systému po dobu zhruba 10 let,“ doplnil.
Přínosy projektu by neměly být pouze ekonomické. Jedná se o jeden ze zásadních kroků naplňování energetického plánu města, jehož cílem je snížení spotřeby neobnovitelných zdrojů a minimalizace negativních dopadů na životní prostředí.
Zkratka EPC vychází z anglického výrazu Energy Performance Contracting. Českým ekvivalentem je poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem, případně energetické služby se zárukou.
Zdroj: Městský úřad Pelhřimov