úterý 19.11.2024
Památka rodiny Friedovy: Stolpersteine a pocta válečnému hrdinovi
Dne 5. listopadu se na Karlově náměstí v Pelhřimově uskutečnil pietní akt za účasti starosty Ladislava Meda
a místostarostů Zdeňka Jaroše a Karla Kratochvíla, který připomněl tragické osudy rodiny Friedovy a uctil památku Otty Frieda, pelhřimovského rodáka a válečného hrdiny. Slavnostní položení čtyř Kamenů zmizelých (Stolpersteine) a odhalení pamětní desky přilákaly desítky účastníků, včetně pelhřimovských skautů, vojáků a izraelské velvyslankyně Anny Azari.
Připomenutí rodiny Friedovy, jež byla jednou z mnoha židovských rodin tragicky postižených holokaustem, symbolizuje význam Stolpersteinů. Tyto mosazné destičky, umístěné před domem č. p. 169, nesou jména Eleonory Friedové, její dcery Berty Lírové a synů Viléma a Otty. Jejich příběhy, plné utrpení, odvahy i nezlomnosti, se staly součástí kolektivní paměti města.
Nacistická okupace přervala běžný život rodiny Friedových, která provozovala obchod na náměstí. Eleonora a Vilém byli deportováni do Terezína a následně do Osvětimi, kde zahynuli. Podobný osud postihl Bertu Lírovou, která byla zatčena za poslech zahraničního rozhlasu a transportována do Terezína a Osvětimi. Pouze Otto Fried, který před okupací emigroval, unikl této tragédii. V zahraničí vstoupil do československých jednotek, bojoval u Tobrúku, v Normandii a v roce 1944 padl při osvobozování Dunkerku.
Na jeho počest byla u Jihlavské brány, poblíž místa, kde stával rodný dům Friedových, odhalena pamětní deska vytvořená umělkyní Alenou Matějkou. Deska je zhotovena z šesti skleněných panelů, do nichž je zapracována tráva z Dunkerku, zaslaná francouzskou radnicí. Tento unikátní artefakt je symbolem statečnosti a oběti, které Otto Fried přinesl v boji za svobodu.
Pietní akt doprovázela hebrejská modlitba za oběti holokaustu, jíž pronesl chazan Rafael Rod, a hudební a jedinečné vystoupení ZUŠ Pelhřimov a pěveckého souboru In Pace. Tento pietní akt byl nejen připomínkou těžkých časů, ale také výzvou, abychom nikdy nezapomněli na oběti a hrdiny minulosti.
Jak praví Talmud: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ Kameny zmizelých a pamětní deska nyní navždy připomínají nejen tragédii rodiny Friedových, ale také odvahu těch, kteří bojovali za svobodu a spravedlnost.
Velký dík patří všem, kteří se na této události podíleli. Zejména děkujeme Její excelenci Anně Azari, velvyslankyni Státu Izrael, Vladimíru Staňkovi, Michalu Spevákovi z reformní židovské komunity Bejt Simcha Praha, chazanovi Rafaelu Rodovi za jeho dojemnou modlitbu, Zdeňkovi Martínkovi, řediteli Státního okresního archivu Pelhřimov
a umělkyni Aleně Matějka. Poděkování též náleží Krajskému vojenskému velitelství Jihlava - plukovníkovi Blahoslavovi Kopečkovi, řediteli a kapitánovi Rudolfovi Veverkovi.
Dusaná stébla trávy jsou pamětí bojišť, ale na rozdíl od padlých se po válce zvednou
Stébla u Dunkerku nesou v sobě vzpomínku na Ottu Frieda. Nebyla k nim ale přímá cesta. S paní výtvarnicí Alenou Matějka jsme zvažovali, co do skleněných desek pro vzpomínku zatavit. První myšlenky připadly na knoflíky či odznaky 1. československé samostatné obrněné brigády. Nakonec ale padla volba právě na stébla a díky šťastné komunikaci s panem starostou Dunkerku a tiskovým oddělením tamější radnice nám stébla byla v srpnu doručena. Jsou speciální technologií zatavena mezi šesti pláty masivního skla a vytváří tak zajímavý prostorový efekt.
Zdroj: Městský úřad Pelhřimov
Zobrazit další fotografie (22)