pátek 15.09.2023
FOKUS Vysočina nabízí spolupráci lidem s duševním onemocněním
Posláním FOKUSu Vysočina je již více než 30 let podpora lidí se závažným duševním onemocněním z okruhu psychóz (např. schizofrenie), afektivních poruch (např. deprese), neurotických poruch (úzkosti) a poruch osobnosti. Podporu poskytuje multidisciplinární tým, který je složen ze sociálních pracovníků, zdravotní sestry, terapeuta, peer konzultantů (lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním) a pracovního konzultanta.
Od roku 2022 je novinkou snížená věková hranice pro vstup do služby od šestnácti let. FOKUS Vysočina si uvědomuje důležitost včasné pomoci i mladé generaci, a proto se snaží navazovat systematickou spolupráci se školami na Pelhřimovsku, mimo jiné prostřednictvím přednášek pro studenty zaměřených na duševní zdraví.
Pracovníci jsou pro klienty parťáky, kteří se snaží být nápomocni v úkolech a nástrahách každodenního života. Proto se s klienty setkávají v jejich přirozeném prostředí doma, na procházce, v kavárně nebo tam, kde je potřeba – např. při vyjednávání na úřadech, u lékařů, ve škole apod. Pomáhají porozumět onemocnění a učit se strategie ke zvládnutí života s nemocí. Společně se věnují práci, bydlení, rodině nebo třeba financím. Objevují silné stránky člověka, podporují jeho zotavení a snaží se předejít zhoršení zdravotního stavu.
Aby se člověk mohl zotavit z duševního onemocnění, je nutné, aby se zotavilo i jeho okolí. Proto dalším velkým úkolem je zapojování rodin a blízkého okolí do podpory duševně nemocného. Snahou FOKUSu Vysočina je i podpora vzniku neformálních forem pomoci v oblasti svépomocných aktivit a hnutí, které podněcuje ve svém Recovery klubu v Pelhřimově.
FOKUS Vysočina