Dnes je 03.12.2024

Svátek má Svatoslav

ikonka pocasi 3°C - zataženo

Pelhřimov

Dny evropského dědictví se konaly i přes nepřízeň počasí

Dny evropského dědictví se konaly i přes nepřízeň počasí

Zatímco se mnoho akcí v sobotu 14. září kvůli počasí  neuskutečnilo, Dny evropského dědictví v Pelhřimově první návštěvníci zahájili už v deset hodin dopoledne. Ve městě se otevřely dveře jedenácti památek. Zájemci tak navštívili nejen místa, která běžně bývají přístupná za poplatek, ale i ta, která jsou normálně zavřená.

Kapky deště plnily na pelhřimovském náměstí kaluže, počasí nebylo příliš přívětivé. I tak se někteří z návštěvníků už v deset hodin dopoledne rozhodli přijít podívat na místa, která město, kraj Vysočina i soukromí majitelé zpřístupnili. „Termín, který byl stanovený pro Dny evropského dědictví na 7. a 14. září, jsme chtěli dodržet, a po domluvě s vedením města jsme si řekli, že tu příležitost umožníme. V Pelhřimově deště neměly být až tak intenzivní, tak jsem z těch tří akcí, které byly plánované, nechali alespoň otevřené památky,“ vysvětlila organizátorka Nela Štěpánková z Kulturních zařízení města Pelhřimova. Doprovodný program, jako farmářsko-řemeslný MINI jarmark a hrané prohlídky „Já, legenda“, se nakonec neuskutečnil.

Dveře měšťanského domu číslo tři se otevřely a návštěvníci zvědavě scházeli schody, které vedly do gotických sklepů. Ty dle vzpomínek některých místních tvořily chodby propojující náměstí. Právě tahle informace přivedla do sklepů i Jiřího Kučeru s manželkou. „Konkrétně v tomhle sklepení jsme poprvé. Byl jsem zvědavý, protože od starších lidí jsem věděl, že z těchhle sklepů se má jít až někam pod kašnu. A prý je pod ní stůl,“ vyprávěl s nadšením. Po prohlídce tří chodeb sklepení však zjistil, že jsou všechny cesty zazděné a dál se nedostane. I tak byl ale rád, že místo viděl.

Jako jedny z prvních návštěvníků je neodradilo ani počasí. „Musíme se s tím smířit. Jsme místní, takže jsme šli jen tak na slepo, jestli se akce vůbec konat bude,“ svěřil se Jiří Kučera, který následně společně se svou ženou navštívil ještě Kapli Panny Marie Sedmibolestné.

Ani další z návštěvnic neodradilo počasí. „Přijde mi zajímavé se takovým věcem věnovat v jiných podmínkách, než když svítí sluníčko a je všude spousta lidí. Ve chvíli, kdy prší, má to úplně jinou atmosféru,“ svěřila se spokojeně Monika Janoušková, která vystoupala na vyhlídkovou věž kostela svatého Bartoloměje.  

Déšť ani vítr ji neodradily od toho, aby si užila pohled na celý Pelhřimov z výšky. „Na věži jsem už byla mnohokrát s dětmi, když byly malé. Nosily jsme kozu na zádech. Věž je podle mě jedna z nejhezčích památek Pelhřimova,“ vyprávěla s nadšením návštěvnice, když jí kapky deště na samém vrcholku věže, rosily tváře. Sešla točité dřevěné schodiště, dopla si u krku černou pláštěnku a vydala se vstříc dalším památkám.

Kostel svatého Víta byl v dopoledních hodinách poměrně prázdný. Jednu z organizátorek však těšilo, že může den strávit v těchto prostorách. „Měla jsem na výběr mezi dvěma místy, kde bych mohla být, ale akci jsem chtěla strávit tady. Celkově se mi tady líbí, hlavně ten oltář,“ poukázala Adéla Výborná na mohutný černý oltář, jehož okraje byly zdobeny bílými ornamenty.  „Zatím se v kostele byli podívat pouze dva návštěvníci. Ale věřím, že nějací lidé ještě přijdou,“ dodala Výborná.

Stejně tak Kaple Kalvárie, Městská šatlava, Jihlavská brána s Muzeem rekordů a mnoho dalšího zůstalo návštěvníkům celý den otevřeno. „Návštěvnost akce se pohybovala v desítkách. Přibližně kolem třiceti lidí na památku. Počasí to ale naznačovalo,“ uvedla Nela Štěpánková. „Rodiny s dětmi nejvíce využívaly muzea, která byla zdarma. Ostatní návštěvníci se hlavně zajímali o památky, které jsou v průběhu roku zavřené,“ dodala.

Sara Szczyrbová