neděle 20.04.2025
Čtyři svazky svědectví: Pelhřimov hostil prezentaci publikace

V Pelhřimově byla představena čtyřsvazková publikace Popravení z politických důvodů v komunistickém Československu, kterou na sklonku minulého roku vydal Ústav pro studium totalitních režimů spolu s nakladatelstvím Academia. Publikace, jež mapuje všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů za minulého režimu, zachycuje jejich životní příběhy a osudy.
Všechny tyto osoby měly své životy – někde se narodily, vyrůstaly, pracovaly, vychovávaly své děti a v řadě případů se i zapojily do otevřeného boje s totalitním systémem, který nakonec prohrály. A právě fakt, že tyto oběti jsou z celého území bývalého Československa, vedl k myšlence vydat se s publikací právě do míst, kam tito lidé patřili, a seznámit s jejich nešťastným osudem další generaci – aby se na ně nezapomnělo a vrátili se do naší paměti.
„Nová kolektivní monografie Ústavu pro studium totalitních režimů a Nakladatelství Academia, na které po mnoho let pracovaly tři desítky historiků a archivářů napříč odbornými institucemi, mapuje formou jednotlivých životopisných hesel, koncipovaných jako případové studie, všechny doposud známé tragické kauzy popravených z politických důvodů v komunistickém Československu. Celkem se jednalo o 232 osob,“ popisuje Petr Mallota, hlavní editor rozsáhlé monografie. „Rozhodujícím milníkem na cestě k politickým popravám v Československu byl ‚Vítězný únor‘, jímž padla poslední země střední Evropy do osidel komunistické diktatury,“ dodává.
„Je důležité čerpat z minulosti, abychom si vážili přítomnosti a svými činy připravovali budoucnost. Dnes žijeme ve svobodné a demokratické společnosti, ale nesmíme zapomínat, že demokracie není samozřejmostí – je to hodnota, o kterou musíme neustále pečovat. Minulé generace ji neměly a mnozí za ni zaplatili cenu nejvyšší. Právě proto je třeba si jejich příběhy připomínat a nezavírat oči před tím, co se v naší zemi dělo,“ sdělil Ladislav Med, starosta města Pelhřimov, který ocenil především skutečnost, že práce historika Petra Malloty přináší svědectví o masové nezákonnosti a politických procesech první poloviny 50. let.
„Toto období patřilo k temným stránkám našich dějin – mnoho nevinných lidí bylo neprávem odsouzeno, uvězněno a popraveno jen proto, že se režimu nehodili do jeho pokřiveného obrazu společnosti. Komunistická strana Československa si systematicky podřizovala společnost a neštítila se k tomu použít justiční vraždy,“ uvedl doslova starosta Ladislav Med.
První zastávkou projektu se stal Pelhřimov. V první části akce byla publikace představena zástupci Ústavu pro studium totalitních režimů – 1. náměstkem ředitele ÚSTR Kamilem Nedvědickým – a hlavním editorem knihy Petrem Mallotou místním médiím a politické reprezentaci města, v podvečer pak široké veřejnosti v městské knihovně. Vyslechli si mimo jiné podrobnosti o Vratislavu Jandovi a Františku Votavovi (v tomto případě i za přítomnosti jeho synovce Ing. Petra Novotného), kteří měli na region přímou vazbu. Ale nejen to – všichni se také dozvěděli o mistrech katech, kteří je popravovali, o hromadných hrobech, kam byly jejich ostatky umístěny, nebo o problémech s rehabilitacemi popravených po listopadu 1989.
Nová publikace je v městské knihovně k zapůjčení.
Zdroj: Městský úřad Pelhřimov


Zobrazit další fotografie (1)