čtvrtek 05.09.2024
Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 40 lety (rok 1984)
Vážení čtenáři, celkem 82 stran ručně psaného textu v městské kronice obsahuje zápis za rok 1984, který zapsala tehdejší kronikářka Marie Stárková. Přesto se dosti těžko kvůli jejímu stylu psaní kroniky vybíraly jednotlivé zápisy, které by byly pro dnešního čtenáře zajímavé a čtivé. Vybrali jsme následující.
Doplňovací volby
9. června 1984 konány byly doplňovací volby na funkci poslance MěNV pro obvod č. 12 a č. 55. Pro obvod č. 12 zvolen byl poslancem Oldřich Koňák. Dosavadní poslanec Miloslav Průša se odstěhoval do Prahy a 31. srpna odvolalo ho plénum MěNV z funkce člena finanční a plánovací komise. Pro volební obvod č. 55 zvolen byl poslancem Ing. Jiří Vilímek. Poslanec tohoto obvodu Frant. Neureiter požádal o zproštění z funkce a bylo mu vyhověno. S. Vilímek je ředitelem Jihočeských mlékáren, závodu Pelhřimov. 1. září ho plénum zvolilo také členem finanční a plánovací komise.
14. června na plenární schůzi MěNV poslanec Koňák složil slib do rukou předsedy MěNV s. Vl. Markvarta a potvrdil i slib písemně. Pak s. Markvart přednesl návrh, aby se s. Koňák stal místopředsedou MěNV za s. Bohumila Hezinu, který odchází do důchodu. S. Koňák byl do funkce jednomyslně potvrzen. S. Ing. Vilímek nebyl přítomen, ale řádně omluven a slib složil 23. srpna 1984 na plenárním zasedání MěNV. S. Hezina byl odvolán z funkce uvolněného místopředsedy 30. 4. 1984 a z funkce člena rady MěNV 30. 6. 1984.
Služby a obchod
28. února 1984 byl uveden do provozu v ulici Osvobození v sídlišti Pražská vedle prodejny potravin také „Elektroservis“. Je tam i prodejna Domácí potřeby - sklo, porcelán, která tam původně být neměla. Stavěly to PS České Budějovice nákladem 4,5 milionu Kčs. Provozovna je na kraji města, a tak byl zaveden i odvoz televizorů, praček a sporáků do opravny a zpět. Zavedla se tu oprava společných televizních antén. Pracuje tu 26 pracovníků a za měsíc uskuteční asi 3 500 oprav.
30. srpna 1984 otevřena byla zrenovovaná prodejna na rohu ulice Nádražní a Tylovy. Je tam květinová síň a prodejna výrobků místního hospodářství a VD. Rekonstrukci dělali pracovníci OPS nákladem 300 tisíc Kčs a udělali to za necelý rok. V květinové síni si občané mohou koupit i zahradnické nářadí, hnojiva, rašelinu a semena.
V Tylově ulici č. 820 bývala opravna televizorů. Přestěhována byla na sídliště Pražská do ulice Osvobození. Prodejna v Tylově ulici byla opravena a od 1. října 1984 otevřena jako prodejna Domácí potřeby – elektro. Prodává lustry, baterie, atd. Bývalá prodejna tohoto zboží v Poděbradově ulici č. 18 byla vyklizena a bude se opravovat.
V Palackého ulici vedle knihovny se na místě zbouraných domů staví prodejny (textil, oděvy). Staví se v akci „Z“.
V r. 1984 se začalo. Náklad bude asi 2.163.000,- Kčs. Někomu to připadá nevhodné, k té starobylé bráně.
Zvýšení cen piva a nealkoholických nápojů
Od 15. září 1984 zvýšily se ceny piva a nealkoholických nápojů. Náklady na výrobu piva vzrostly růstem cen surovin, energie a nafty (rozvoz). Sleduje se i to, že dost velká spotřeba piva by se měla snížit. Náklady na nealkoholické nápoje převyšovaly také maloobchodní ceny. Stát je dotoval částkou 1,5 miliardy Kčs. Např. láhev sirupu „Lesní směs“ se prodávala za 5 Kčs a stát jí dotoval 10 Kčs. I po zdražení bude státní dotace na tyto nápoje 100 milionů Kčs ročně.
Zvýšení cen piva za půllitr je od 30 h - 2,4 Kčs podle druhu, limonád od 0,20 Kčs - 1,90 Kčs, džusů 2,20 Kčs - 2,80 Kčs, sirupů 3 Kčs - 8 Kčs, minerálních vod 0,30 Kčs - 1,0 Kčs. Nové ceny budou platit i ve veřejném stravování a v závodních zařízeních.
Zásobování
Zásobování potravinami a ovocem je dost slušné. Celý rok byla zelenina, citrony, jablka, kubánské pomeranče. Nebyly ale téměř pomeranče a banány. Ty byly před Mikulášem a před Vánocemi, a tak se před obchody tvořily malé fronty. Před masnými prodejnami stojí už před otevřením fronty kupujících, hlavně důchodců, kteří nakupují i mladým rodinám. Chtějí dostat určité zboží, které zrovna požadují. Situace je lepší než před několika roky. Z ostatního zboží je stále nedostatek kol, šicích strojů, froté ručníků, módních látek a konfekce, různých drobností, náhradních dílů.
Mototechna
Prodali 404 auta, 273 motocyklů. Plán tržby 15 458 000 Kčs splnili na 17 220 000 Kčs. Proti Mototechně stojí nová hala a vozidla už nejsou pod širým nebem. Hala byla původně skladištěm pro stavbu OV KSČ. Stavěly PS České Budějovice a pak to dodělala Mototechna sama. Třetinu haly prodali Kožedělnému a gumárenskému podniku Tábor, aby i nákup gum, duší a jiného byl pohromadě u Mototechny.
Péče o památky
Dokončena je oprava domu č. 17 (purkrabský) na Mírovém náměstí. Opravil Jihočeský podnik pro údržbu památek a OKS zaplatilo 248 714 Kčs. Památky asi o 90 000 Kčs méně. Dům patří oběma institucím. Dům č. 27 a 28 na Mírovém náměstí opravil OPS. Opravuje se kostel sv. Víta v Pražské ulici (památkáři) a dům č. 14, 15 a 6 na Mírovém náměstí. Dům č. 10 pro muzeum opravuje závod PS J. Hradec.
Vozovky
V září 1984 byl uveden do provozu úsek silnice 1/34 Pelhřimov - Humpolec. Šířka vozovky i s krajnicemi je 10 1/2 m. Stavěl to n. p. Silnice České Budějovice, závod Pelhřimov. Celý úsek je dlouhý 14,736 km, náklad 118 milionů Kčs. Nový úsek je kratší, zlepší nájezd na dálnici a zrychlí dopravu.
Podchod autobusové nádraží – sportovní areál postavený loni je málo využíván. Skoro nikdo tam nechodí, ačkoliv přechod přes silnici není moc bezpečný.
Pošta
Starou budovu pošty pod gymnáziem č. 841 se nepodařilo v roce 1984 opravit, protože žádná stavební organizace práci nepřevzala, až na konci roku se smilovaly Pozemní stavby Č. Budějovice, závod J. Hradec. Slíbily, že do jara 1985 opraví střechu, fasádu a vymění okna. Pozemní stavby převzaly staveniště pro výstavbu nové pošty a telekomunikační budovy v ulici Na příkopech. V zimní době tam udělají demoliční práce a připraví terén pro stavbu. Vlastní výstavba má začít v květnu 1985.
Divadelní spolek Rieger má 90 let
Roku 1894 založen byl tento spolek. Dr. Franková, ředitelka okresního archivu, o tom píše v brožuře Rieger na straně 7. Členové spolku hrávali v hostinských sálech a pak chtěli pro divadlo najít stálou budovu. R. 1895 byl založen „Spolek pro postavení Národního domu v Pelhřimově“. Vzal si za úkol upravit bývalou solnici u kostele sv. Bartoloměje na divadelní stánek. Národní dům byl slavnostně otevřen 28. 3. 1897, a tak měl Pelhřimov stálou divadelní scénu. O další historii se každý může dočíst v brožuře Rieger 1894 - 1984, která byla letos vydána k 90. výročí tohoto spolku. Dr. Franková chtěla do článku zařadit i rekonstrukci Národního domu, dnes Městského divadla v Pelhřimově a hlavně jména umělců, kteří vytvořili zařízení divadla r. 1969 - 1972. Pomáhala jsem jí shánět fakta, ale na výstavbě nic neměli, v Nástupu také ne, v kronice r. 1972 jména umělců také nebyla. Běhala jsem po různých lidech, kteří si něco pamatovali (pí Dubová, výtvarník Vonásek, akademický malíř Jiří Mádlo, akademický sochař Josef Kříž, s. Fáková, J. Vyhnálková, s. Soukup, tenkrát předseda stavební komise). Všichni mi říkali: „Škoda, že zemřel s. Dub, ten to měl na starosti a všechno věděl.“
Skládala jsem to kousek po kousku. Píši to proto, aby moji nástupci věděli, že nezaznamená-li se něco hned, je to
v několika letech zapomenuté. Všechna umělecká výzdoba posuzována byla komisí Českého fondu výtvarných umělců za předsednictví profesora Nušla. Ten doporučil architekta Miloslava Řepu, aby měl vrchní dozor na celou úpravu interiéru našeho divadla. Řepa byl hlavním architektem Národního divadla v Praze. Stavitel Šmíd tvrdí, že křesla v našem divadle jsou taková, jako ve Smetanově divadle v Praze a že je navrhl Řepa.
Umělci, kteří pracovali na výzdobě Městského divadla v Pelhřimově. Ing. architekt Ivo Burian udělal reliéf v prvním poschodí. Je to bramborový květ z břidlice jako symbol Vysočiny. Profesor Alfréd Habrmann tvořil zábradlí. Akademická malířka Jaroslava Pešicová vytvořila obraz tanečnic u vchodu do sálu divadla. René Roubíček vytvořil lustry v sále ze skleněných tyčí. František Vízner vytvořil skleněnou plastiku proti vchodu do divadla v přízemí. Akademický sochař Josef Kříž vytvořil nad oponou divadla znak města Pelhřimova.
Okresní knihovna
Opravená budova v Palackého ulici č. 48 u Dolní brány byla otevřena jako okresní knihovna ve 13 hodin 24. 8. 1984. Od 21. 5. 1984 se všechno do této budovy stěhovalo. V přízemí je hala se šatnou, vpravo beletrie pro dospělé a čítárna, vlevo oddělení politické a naučné literatury. I časopisy je možné půjčovat si domů. V poschodí je oddělení pro děti a mládež a hudební oddělení. Tam je i hudební fond a některé publikace k půjčování. Je zde osm stolků pro poslech hudby ze sluchátek, stolky a křesla k hromadnému poslechu i ke studiu. Dále jsou nahoře kanceláře a sociální zařízení pro zaměstnance i pro veřejnost. Ve staré budově (purkrabský dům, náměstí Míru) měla knihovna 200 m2 plochy, teď 773 m2. Na rekonstrukci bylo věnováno 3 700 000 Kčs. Ředitelkou knihovny je s. Anděla Tomanová, bývalá vedoucí knihovny v Humpolci.
Základní školy
Ředitelem ZŠ československo-kubánského přátelství je Karel Lisa, zástupkyní Ant. Kratochvílová, vedoucí vychovatelkou je Hedvika Makovičková.
Ředitelem ZŠ Komenského je Ladislav Vitoušek, zástupci Vladimír Náhlovský a s. Procházka, který odešel jako ředitel ZŠ do Červené Řečice. Zástupkyní se stala Jana Zíková. 26. 11. 1984 odešel ředitel Vitoušek na funkci inspektora na ONV a zastupuje ho Jana Zíková a ji Luděk Březina, bývalý učitel školy. Ředitelkou se poté stala Jana Zíková.
Ředitelem ZŠ Pražská je Jaroslav Florián, zástupkyní Jaroslava Davidová pro 5. – 8. p.r., Věra Levová pro 1. – 4. p.r.
Ředitelkou Zvláštní školy je Alena Šnoblová. Lidová škola umění má od 1. 9. 1984 nového ředitele s. Jaroslava Duška, dosavadního učitele školy. Ředitel s. Nouza odešel do důchodu 31. 8. 1984. Z Moravské Ostravy z divadla přišla s. Machová a učí hudební nauku, přípravnou hudební výchovu a zpěv v dětském souboru i sólově.
Ředitelem gymnázia je profesor Stanislav Makovec, zástupcem Jaroslav Zíka. SPŠS v Růžové ulici č. 34 má ředitele Ing. Václava Hofmanna, zástupce Ing. Miroslava Procházku, celkem i s vedením 26 vyučujících, z toho 6 žen. Ředitelem Střední ekonomické školy na náměstí J. Fučíka č. 875 je Ing. Miroslav Hrdlička, zástupcem Ing. Radoslav Kučera, dalších vyučujících je 17, z toho 6 mužů.
Ředitelem SOU ve Friedově ulici č. 1469 je Frant. Farajzl, zástupcem pro teoretické vyučování s. Daňkovský a Římal, pro praktické St. Petrů a Jiří Čekal a pro výchovu mimo vyučování S. Papež. Ředitelem SOU u Rekrey je Ferdinand Vondrák, zástupce pro teoretické vyučování profesor Bedřich Nováček, pro praktické vyučování Hana Malečková, bývalá vrchní mistrová odborné výchovy.
Tělesná výchova
Předsedou TJ Spartak je stále s. Miroslav Okrouhlý, ředitel OPS, tajemnicí s. Marie Hejcmanová, zaměstnankyně Spartaku. Oddílů je 18 a členů zhruba 1800. Předsedou odbíjené je Dr. Běhounek, ledního hokeje Zd. Pokoj a krasobruslení B. Bartoňová (místo Fr. Ryby, Rostislava Zlámala a MUDr. Zápotočného). Nejlepší jednotlivci: Zd. Antoňů, kuželkářka, osmá na mistrovství ČR. Petr Bakus, cyklista, ve stíhacím závodě v dráhových disciplinách na mistrovství ČSR třetí, na 2 km druhý. Basketbalistka Jana Matějková je přední hráčkou dorostenecké ligy, členkou výběru juniorek ČSR. Josef Mička, kulturista, čtvrtý na mistrovství ČSSR do 90 kg, druhý na přeboru ČSR. Martin Pacner, stolní tenista, je účastníkem přeboru ČSSR a přeborníkem Jihočeského kraje. Jana Papežová, basketbalistka, je nejlepší střelkyní družstva žen a jednou z nejlepších hráček krajského přeboru žen. Jan Pošusta, fotbalista A mužstva, je nejlepším hráčem oddílu. Václav Primus, kulturista, byl pátý na mistrovství ČSSR, čtvrtý na přeboru ČSR. Daniel Vaněk, tenista, je vítězem krajského přeboru jednotlivců a členem reprezentačního družstva ČSR mladších žáků. Michal Vilímek, vzpěrač, byl druhý na přeboru ČSR a druhý na přeboru ČSSR starších dorostenců. Karel Zákostelecký, kulturista, třetí na mistrovství ČSSR do 110 kg, druhý na přeboru dorostenců. Ing. Miroslav Poděbradský, dobrý fotbalista a trenér A mužstva.
Za letopiseckou komisi: Mgr. Rostislav Čech, JUDr. Josef Doubek
Zobrazit další fotografie (1)