Dnes je 22.10.2024

Svátek má Sabina

ikonka pocasi 9°C - zataženo

Pelhřimov

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 30 lety (rok 1994 - 2. díl)

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 30 lety (rok 1994 - 2. díl)

Vážení čtenáři, přinášíme druhou část vybraných zápisů z městské kroniky z roku 1994. Udály se v té době v našem městě zajímavé události, takže se v závěru lze například dočíst, jakým způsobem starosta města Jan Tomášek v poslední den své funkce opustil svoji kancelář na radnici. Prostě „devadesátky“.

Peněžnictví
Česká spořitelna zahájila provoz v rekonstruované budově na Masarykově náměstí č. p. 30 dne 28. 2. 1994. Tato budova do roku 1948 patřila Hospodářské záložně, která byla v části budovy a ve druhé části byl lokál hotelu Záložna. 
V budově na Příkopy byly hotelové pokoje. K hotelu patřil i velký sál, tehdy největší ve městě, kde se konaly plesy, apod. Po roce 1948 sídlil v budově OV KSČ. Když se po letech komunisté přestěhovali do nové budovy na Pražské, bývalá Záložna pak patřila Restauracím a jídelnám, které ji v roce 1992 prodaly České spořitelně. Dům byl nákladně restaurován, interiéry jsou velice pěkné. Město však bohužel přišlo o velký sál, kterých není v Pelhřimově nadbytek.
Komerční banka má nyní dvě budovy. Jednu na rohu Školní ulice a Tržního náměstí a druhou na Masarykově náměstí, kde se dokončují rekonstrukce. Počátkem listopadu byla dokončena fasáda, uvnitř si ještě pracuje. Na rohu budovy byla umístěna skleněná jehlanovitá střecha. Stavbu provádí firma Agos.
Agrobanka zahájila provoz ve své nové budově dne 5. 9. 1994. Je to v bývalém Matějkově domě na Svatovítském náměstí. Později, tak jako celá továrna, patřil Agrostroji n.p. V restituci byl vrácen dědicům po Matějkovi a ti ho prodali Agrobance. Byl celý rekonstruován, částečně přistavěn a interiéry jsou rovněž přepychové.

Obchodní akademie
Studentky obchodní akademie mají vynikající výsledky v různých celostátních soutěžích. Letos na mistrovství ČR středních škol zvítězila v psaní na elektrickém psacím stroji s korekturou žákyně 3. ročníku OA Jaroslava Matějů z Plevnice a mistryní republiky ve stenotypistice se stala studentka 4. ročníku Marie Jindrová z Horních Kralovic. 

Kultura
V návaznosti na někdejší Klub za starou Prahu zahájil na podzim r. 1994 svou činnost Klub přátel historického Pelhřimova. Předsedou klubu se stal Horymír Kubíček, pracovník Muzea. Zatím se nepřihlásilo moc zájemců. Klub by měl vyvíjet hlavně osvětovou činnost a pořádat různé přednášky, dále spolupracovat s městem a památkáři při obnově staveb a dalších pelhřimovských památek.
Ředitelem Kulturního střediska je Mgr. Frant. Kubík. Pod Kulturní středisko patří divadlo, výstavní a koncertní síň 
v kostele sv. Víta, Galerie M v domě č. p. 17 na Masarykově náměstí, informační středisko na radnici a kino. V kině došlo k personálním změnám. Místo Luboše Göbla se stal ředitelem Zdeněk Zieman.

Ochotnický spolek Rieger
Dne 1. 12. 1894 byl ustaven první samostatný ochotnický spolek v Pelhřimově. Prvním předsedou byl zvolen 
JUDr. Ant. Linhart, pozdější starosta. Na valné hromadě 14. 1. 1905 byl přijat název Jednota divadelních ochotníků Rieger v Pelhřimově na počest politika Fr. Ladislava Riegra. V roce 1949 byl spolek komunistickým vedením okresu rozpuštěn a režisér Vilém Lipský a herec JUDr. Josef Hložek uvězněni. Stalo se tak po uvedení Drdovy hry Hrátky s čertem, ve které komunisti viděli různé jinotaje. Po roce 1952 hráli ochotníci pod hlavičkou ZK Spojené kartáčovny, Dům osvěty a Kulturní středisko. V roce 1991 byl spolek obnoven pod původním názvem.
Ke stoletému výročí založení divadelního spolku Rieger se konaly velké oslavy. Ve výstavní síni Okresního muzea byla otevřená výstava, která stručně mapovala století působení zdejších ochotníků. Byl vydán almanach. V pátek 3. 6. 1994 se konalo slavnostní představení hry Jiřího Brdečky Limonádový Joe. V titulní roli vystoupil Luboš Rafaj. Všichni herci byli velice mladí.
V sobotu 4. 6. 1994 odpoledne bylo v Městském divadle slavnostní shromáždění, jehož se zúčastnilo mnoho pozvaných hostů, např. zdejší rodáci a dřívější členové ochotnického spolku Lubomír Lipský, Jiří Lír, Marie Hovorková, Anna Hostomská a spousta dalších bývalých ochotníků, kteří přijeli z různých koutů republiky.

Pěvecký spolek Záboj
Zřizovatelem pěveckého spolku Záboj je Kulturní středisko v Pelhřimově. Ke dni 31. 12. 1994 má 47 členů, z toho je 23 mužů a 24 žen. Záboj má dva sbormistry Václava Nouzu a Josefa Škodu. Předsedou sboru je Vlasta Veselá, tajemníkem ing. Miroslav Hrdlička. Sbor zpívá jako mužský a smíšený.

Zdravotnictví
Změny, ke kterým dochází ve zdravotnictví, stále ještě nejsou ukončeny. Výkony lékařů na pacientech jsou hodnoceny body, které mají určitou finanční hodnotu, která se zdá být lékařům stále malá, a tak provádějí spousty úkonů a vyšetření, která pacient ani nepotřebuje, jen aby získali více bodů. Lékařské vyšetření a zákroky proplácejí zdravotní pojišťovny, kterých je několik. Některá hradí téměř vše, u jiné musí pacient více či méně připlácet. To se týká hlavně ošetření u zubních lékařů. Nejméně hradí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Také některé standardní léky nebo jejich část hradí pacient. Lékaři často předepisují drahé léky z dovozu místo našich levnějších. 
V říjnu byla slavnostně otevřena nová nemocniční kuchyně, která dosahuje špičkové evropské úrovně. Nové zařízení stálo 95 milionů Kč. S výstavbou této kuchyně se započalo již v roce 1989.
Od ledna letošního roku převzala do pronájmu zdravotní dopravu v městské nemocnici firma Mikado. Sanitní dopravu provozuje také Červený kříž. Mikado převzala šest řidičů 
a osm sanitek včetně denního dispečinku.
Čtyři laboranti z Městské nemocnice založili společnost Agur, která zajišťuje provoz rentgenologického pracoviště na poliklinice v Pacově, v Kamenici n. L. a v Prachaticích. Dále koupili mamograf, přístroj sloužící k rentgenologickému vyšetření prsu ženy. Jeho cena byla vyšší než 2 mil. Kč. Pracoviště s tímto přístrojem bylo otevřeno v domě proti kostelu sv. Víta.

Průmysl
Agrostroj patří mezi největší výrobce zemědělských strojů v České republice. Problémy v českém zemědělství se 
v odbytu jeho výrobků jistě odrážejí. Ale stále stoupá vývoz do západních zemí, který činí již přes polovinu výroby. Takže stoupá i bilanční zisk a to znamená mimo jiné, že akcionáři Agrostroje dostanou proplacené dividendy. Agrostroj vyrábí rotační žací stroje, rozmetadla chlévské mrvy, jednořádkový sklízeč kukuřice. Nyní připravují nový bramborový kombajn. Dělají se zde i výrobky mimo zemědělskou oblast, např. závěsný zametací stroj na úklid komunikací. Rotační žací stroj získal na letošním Agrosalonu v Českých Budějovicích značku kvality Czech made. 
Nová firma Sito otevřela svůj podnik ve Starém Pelhřimově. Jejími majiteli jsou pánové Antonín Piller, Jaroslav Rusaňuk a Erich Sickinger ze SRN. V továrně se z dovážených materiálů vyrábí drobnosti do kuchyně, např. drátěnky a houbičky na mytí nádobí. Pracovní příležitost zde našlo 50 lidí. Slavnostního otevření se zúčastnil i starosta Jan Tomášek a místostarosta Ing. Fr. Marek.

Cestovní ruch
Pelhřimovsko i samo město Pelhřimov se stává vyhledávanou turistickou oblastí. Lidé oceňují ještě nezdevastovanou přírodu a moc se jim líbí Pelhřimov, jehož vzhled se v posledních letech podstatně zlepšil. Zvláště kouzelně vypadá v noci. Reflektory osvěcují obě brány, kostel sv. Bartoloměje a sv. Víta i Kalvárii. Návštěvníci si stěžují pouze na to, že večer je centrum města jako po vymření. A mají pravdu. Po osmé hodině je venku možné potkat pouze cizí návštěvníky, kteří jdou na procházku, zatímco Pelhřimáci sedí u televize. Vinu na tom má možná i ta skutečnost, že ve většině domů na náměstí sídlí radnice, peněžní ústavy, různé organizace 
a obchody a jen menší část je obydlena. 
Ubytovací služby v Pelhřimově poskytuje hotel Rekrea a Grand a několik soukromých pensionů. Hotel Slávie 
na náměstí je již několik let uzavřen kvůli nevyřešené restituci. 
Pelhřimovští občané ke svým dovoleným používají služeb jak zdejších cestovních kanceláří, tak i CK z celé České republiky. A těch je stále hodně, ovšem je nutno si dávat pozor na jejich serióznost. V Pelhřimově stále působí tyto CK: Čedok v Růžové ulici, Aventinus na Masarykově náměstí čp. 17 (pí Fikarová), Family na Masarykově náměstí čp. 31 (Ing. Boris) a Ikaria v Jirsíkově ulici, která vznikla letos v létě. Patří pí Daně Veselé a sídlí v budově staré pošty. Nepořádá však vlastní zájezdy, spíše zprostředkuje a prodává zájezdy jiných cestovních kanceláří z různých koutů republiky.

Klub „Dobrý den“
Pelhřimovský klub „Dobrý den“ pod vedením svého prezidenta Miroslava Marka je stále aktivnější. Neomezuje se jen na festival rekordů, ale pořádá i další akce. 26. 2. 1994 to byl Reklamní ples v KD Máj. 
V dubnu se desítka nadšenců z klubu vydala do Českých Budějovic. Zde se pomocí kotrmelců (ruské kolo) vykouleli za necelou půlhodinu až na střechu Hotelu Gomel. S ruským kolem se „Dobrý den“ vydal i do Prahy, kde se kotrmelcovalo z Václavského náměstí na horu Vítkov, tj. 4 km. Dne 17. srpna se pořádala akce „Nejvíc parníků na jednom rybníku“. Nakonec to bylo 1547 parníků složených z papíru na Strachovském rybníku.

Sdělovací prostředky
Pelhřimovská televize v 1. pololetí vysílala každý den od 18.00 do 19.30 a od 22.00 hod. Bylo to vždy nejprve zpravodajství z města a potom besedy s různými činiteli. 
Ke konci roku se schéma změnilo. V počátcích bylo zajímavé toto vysílání sledovat, ale během roku se zajímavost nějak vytrácí. Místní televizi si její majitel Ing. Svoboda financuje sám z reklam a dalších výdělečných aktivit, třeba natáčením kazet atd. 
Zpravodaj začalo vydávat od ledna 1994 Kulturní středisko ve staronové podobě, protože v té podobě, ve které vycházel minulý rok, se neosvědčil. Zpravodaj má stálé rubriky, např. Novinky okresní knihovny, Horoskop, Zprávy z Městského úřadu, Společenská kronika a Kam za kulturou. Vedoucí redakční rady je Jindřiška Říhová. 
Listy Pelhřimovska, dosavadní týdeník, začaly od soboty 23. 4. 1994 vycházet jako deník. Při této příležitosti byla 
na pelhřimovském Masarykově náměstí uspořádána slavnost, při které z náměstí vzlétl balon patřící táborskému klubu a hrála zde hudba. Noviny mají podtitul Jihočeské listy a je to vlastně obdoba bývalé Jihočeské pravdy. Vnitřní dvoulist s hlavičkou Pelhřimovsko přináší zprávy z okresu. Šéfredaktorem je Ing. Jar. Jonáš. V červenci Ing. Jonáš odešel ze zdejší redakce a šéfredaktorem se stal pracovník redakce Martin Dufek. 
Týdeník Pelhřimovska je dalším pelhřimovským periodikem a vydává a tiskne jej Nová tiskárna Pelhřimov. Stále je distribuován zdarma každý týden do každé domácnosti. 
Hlas ´91 má novou šéfredaktorku. Po Daně Lepešové se jí stala Jitka Pinerová a brzy na to Martin Váňa. Tyto noviny mají nyní podtitul „Společenský týdeník okresu Pelhřimov“.

Sokol
Dne 16. 2. 1994 se konala výroční schůze pelhřimovského Sokola. Zúčastnil se jí také starosta župy Jana Žižky v Táboře bratr Fr. Mach. Byla zde bilancována práce organizace. Děti do 14 let cestu do Sokola našly. Chybí však dorost a také cvičitelé. Nepodařilo se získat učitele tělocviku, a tak vše zůstává na starých členech Sokola. Členkami zdejší jednoty jsou i dvě ženy žijící trvale v zahraničí. Je to sestra Vilma Wertheimerová z Wellingtonu na Novém Zélandě a sestra Marie Komárková (Štěpánková) ze Švýcarska, která je náčelnicí mezinárodního Sokola. 

Různé 
V květnu se začalo s vnitřní úpravou Jihlavské brány, kde bude expozice Muzea rekordů a kuriozit. Zároveň byly sejmuty a opraveny ciferníky věžních hodin na bránách Jihlavské i Rynárecké. V polovině července byly opravené ciferníky vráceny zpět na svá místa. Restaurovány byly i postavy kozlů na Rynárecké bráně.
Počátkem října zemřel známý pelhřimovský občan Otmar Hostomský, bývalý majitel továrny na pletené zboží, dnes objekt DUP.
Diskocentrum zahájilo činnost 25. 11. 1994 v budově bývalého kulturního domu ve Starém Pelhřimově. Majiteli jsou pánové Kváš a Müller. Doprava z Pelhřimova je zdarma a zajišťuje ji dopravní společnost Turdus. Již po několika diskotékách si však občané stěžovali na Městském úřadě na hluk a výtržnost mládeže.
Dne 3. 11. 1994 se starosta města Jan Tomášek zúčastnil setkání starostů s prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě.
Pelhřimovský malíř Jaromír Podolský otevřel 12. 12. 1994 svoji galerii. Je v Tylově ulici čp. 836. Vznikla ze skladu prodejny hudebních nástrojů a vchod je přes tuto prodejnu.
Na rozloučenou se svým úřadem vyskočil 18. 12. 1994 dopoledne bývalý starosta Jan Tomášek (na titulním snímku) z okna radnice. Celou akci organizoval klub „Dobrý den“. Spolupracovali hasiči, kteří pod oknem drželi plachtu.
V prosinci byl otevřen nově postavený motorest ve Starém Pelhřimově. Majitelem je p. Vašíček z Humpolce, který jej pronajal p. St. Hankovi.
Koncem října byla opravena fasáda na budově okresního soudu, která nyní vypadá velice pěkně.

Za Letopiseckou komisi: JUDr. Josef Doubek, foto: archiv Agentury Dobrý den