Dnes je 21.11.2024

Svátek má Albert

ikonka pocasi -1°C - zataženo

Pelhřimov

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 30 lety (rok 1994) - 1. díl

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 30 lety (rok 1994) - 1. díl

Vážení čtenáři,
dalším desetiletým krokem se přenášíme do roku 1994. Období dnes označované jako „devadesátky“ bylo nejen 
v republice ale i v našem městě bohaté na zajímavé události. Podrobně je popsala v městské kronice tehdejší kronikářka Milada Havlová. S ohledem na četnost zajímavých zápisů dnes přinášíme jejich první část. 

Volby
Komunální volby do městských zastupitelstev byly určeny na dny 18. a 19. listopadu. Počet členů zastupitelů byl v Pelhřimově stanoven na 21. Na náměstí bylo postaveno několik sloupů z betonových skruží a na ně strany vylepovaly své plakáty. Plakáty se nelepily po výlohách, domech, apod. Veškerá tato agitace musela být uklizena 16. listopadu do večera. Jména kandidátů, kteří byli zvoleni do městského zastupitelstva: Mgr. Miroslav Pech, Milan Němec, JUDr. Josef Doubek, MUDr. Jaroslav Novák, Vladimír Heřmánek, Jaroslava Bambasová, Josef Machek, MUDr. Bohuslav Wackerhauser, MUDr. Jan Syrový, Ing. Miroslav Březina, Ing. Milan Texl, Jaroslav Zrebný, Ing. Vnislav Jelínek, Mgr. Luděk Březina, Michael Pacner, MUDr. Drahomír Jirásek, MUDr. Martin Novák, MUDr. Pavel Příborský, Ing. Pavel Květoň, MUDr. Michal Kheck, Ing. Josef Sezemský.
Ve čtvrtek 1. 12. 1994 se konalo v sále České policie první zasedání nového městského zastupitelstva. Hlavním bodem byla volba starosty,  dvou místostarostů, sedmi členů městské rady a 16 členů okresního zastupitelstva. 
Zasedání řídil MUDr. Drahomír Jirásek. Nejprve noví členové zastupitelstva složili předepsaný slib. Po volbě volební komise navrhly jednotlivé strany kandidáty na starostu. Za KDU ČSL byl navržen Ing. Miroslav Březina, ČSSD navrhla svého člena Jaroslava Zrebného. Nečekaně zástupce Demokratické unie navrhl MUDr. Bohuslava Wackehausera, který získal nejvíce 2827 hlasů. Ten ovšem již dávno před volbou starosty prohlásil, že kandidaturu na starostu nepřijímá, protože by se na čtyři roky musel vzdát své profese (je primářem gynekologického oddělení nemocnice). A právě tak MUDr. Syrový, lékař na neurologii a Ing. Texl, místoředitel Zemědělské školy v Humpolci. Starostou byl zvolen Ing. Miroslav Březina většinou 11 hlasů, proti 7 hlasům, které získal Jaroslav Zrebný. Následovala volba dvou místostarostů. Prvním byl zvolen Michael Pacner, pracovník zásobování v Agrostroji, člen ČSSD, druhým místostarostou je Mgr. Miroslav Pech, kandidát pravicových stran. Kandidoval jako bezpartijní na kandidátce ODS. Potom byli zvoleni zbývající čtyři členové rady, tři jsou totiž starosta a oba místostarostové. Zvoleni byli MUDr. Drahomír Jirásek, Marie Steinhauserová, MUDr. Jan Syrový a Jaroslav Zrebný. Marie Steinhauserová se dostala do zastupitelstva jako první náhradník ODA místo Ing. Pavla Květoně. Ten odstoupil, protože jako zaměstnanec okresního úřadu nemůže být členem zastupitelstva. Po volbě následovalo složení slibu a krátký projev nového starosty Ing. Miroslava Březiny. Promluvil také odstupující starosta Jan Tomášek, který poděkoval bývalému zastupitelstvu. Zhodnotil svou práci a popřál úspěch novému zastupitelstvu i svému nástupci. Jan Tomášek již v těchto volbách nekandidoval.

Investiční akce
K 1. 9. 1994 byl převzat majetek od Jihočeských vodovodů a kanalizací České Budějovice do vlastnictví města. Jednalo se o vodovod a kanalizaci v Pelhřimově, čistírnu odpadních vod v Pelhřimově, vodovod Lešov–Radňov– Nemojov a vodovod Vlásenice-Drbohlavy.
Počátkem března bylo z původního materiálu předlážděno prostranství okolo kostela sv. Bartoloměje. Dále to byl průchod z Masarykova náměstí na Příkopy. V ulici Příkopy se dělal chodník mozaikové kamenné kostky. 
Zcela předlážděno bylo Svatovítské náměstí, kde vozovka vede úplně jinak než dříve, ubylo keřů a stromů, zato je tam množství různých dopravních značek. Byla dokončena rekonstrukce Jihlavské brány pro Muzeum kuriozit, rekonstrukce domu č. p. 1 (městský úřad) se vznikem podloubí a informačního střediska, rekonstrukce Investiční a poštovní banky v ulici Na příkopech, rekonstrukce a dostavba objektu. čp. 126 Svatovítské náměstí pro Agrobanku Pelhřimov, dokončena výstavba stanice technické kontroly EXCAR Skrýšovská, vybudován autobazar Avant u odbočky na Radětín, dokončeny stavební úpravy rodinného domku č. p. 392 v Mikulášské ulici na pánské holičství manželů Roučkových.
V průmyslové zóně Lhotka byly zahájeny práce základní technické vybavenosti pro výstavbu průmyslového areálu pro zájemce z ČR i z ciziny.

Různé z městského úřadu
Při opravě zadního traktu MěÚ, domu č p. 56, byly dne 11. 6. 1994 ve věžičce na střeše nalezeny dvě láhve s historickými dokumenty. Dne 13. 6. 1994 za přítomnosti městských novinářů, ředitele muzea Petra Pecha a ředitele archivu PhDr. Zdeňka Martínka otevřel láhve starosta města Jan Tomášek. Byly v nich dokumenty z roku 1912, kdy byla víška opravována. 
Na prvním je popsána dr. Polesným oprava věžičky, druhý je pamětním listem mistra klempířského Stanislava Macháčka, kde jsou také vyjmenováni všichni dělníci, kteří se na opravě podíleli. Přiloženy také byly Národní listy s datem 12. 10. 1912, ve kterých se píše o válce na Balkáně. Starosta rozhodl, že po opravě budou do věžičky nad budovou, kde nyní sídlí finanční a marketingový odbor MěÚ, uloženy současné dokumenty.
Prvním občánkem roku 1994 byla Klára Zlesáková, která se v pelhřimovské nemocnici narodila 2. 1. 1994. Jejím rodičům, bydlícím v Pelhřimově na Humpolecké, přišel gratulovat starosta Jan Tomášek, vedoucí soc. odboru pí Macháčková a předseda Sboru pro občanské záležitosti ThDr. Zdeněk Soušek.

Okresní úřad
V pondělí dne 11. 7. 1994 byl přednosta okresního úřadu MUDr. Aleš Mareček obviněn z trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. A v úterý byl na žádost pelhřimovské státní zástupkyně JUDr. Šárky Uhlířové vzat 
do vazby. Klade se mu za vinu, že se zaručil majetkem okresního úřadu za několik firem, aby získaly úvěr od Agrobanky. Jednalo se o firmy Jiko - směr, Jiko - trade a jiné. Spolumajitelem těchto firem je bývalý příslušník armády ing. Ludovít Kováč. Firma Jiko - směr před časem koupila rozestavěný hotel v Sadech a tenisovou halu, kterou dosud nezaplatila. Úvěry byly poskytnuty v roce 1992 a 1993. Jednalo se o mnohamilionové částky. Počátkem července byl MUDr. Aleš Mareček odvolán z funkce přednosty OÚ. Zastupujícím přednostou se zatím stal zástupce přednosty Jiří Šimek. 
Do výběrového řízení na funkci přednosty OÚ bylo přihlášeno 16 zájemců. Po dlouhé době byl v polovině prosince 1994 do této funkce jmenován Ing. Zdeněk Kadlec z Humpolce. Je mu 29 let, ženatý, má dvě děti. Jeho původní povolání bylo technický vedoucí Čemolenu, potom vedoucí autoservisu v Pelhřimově, před komunálními volbami byl zástupcem starosty v Humpolci. Počátkem prosince požádal MUDr. Mareček již podruhé o propuštění z vazby. Bylo opět zamítnuto. Okresní vyšetřovatel Jiří Tvrdý ukončil vyšetřování případu a spis předal státní zástupkyni JUDr. Uhlířové s návrhem na podání obžaloby pro trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele. Právní zástupci Agrobanky i firmy Jiko - směr však tvrdí, že dr. Mareček zákon neporušil a ručení bylo zcela v jeho kompetenci. K soudu dojde asi počátkem roku 1995. Případ Mareček se stal hitem letní okurkové sezóny pro všechny sdělovací prostředky nejen pelhřimovské, ale i celostátní, televizi nevyjímaje.

Církev katolická
K pelhřimovské farnosti patří ještě Chvojnov, Zachotín, Vyskytná a Křemešník. V letošním roce by bylo pokřtěno71 osob, z toho 56 novorozenců, ostatní byly školní děti a mládež. Církevních sňatků bylo 35 a pohřbů 107.
Dne 27. 5. 1994 zemřel pelhřimovský děkan p. František Peroutka, bylo mu 81 let. Zádušní mši ve chrámu sv. Bartoloměje sloužil českobudějovický biskup dr. Antonín Liška.
V červenci 1994 putovaly po českobudějovické diecézi ostatky sv. Václava. Do Pelhřimova byly převezeny v sobotu 23. 7. odpoledne z hradecké diecéze. Ostatky byly vystaveny v kostele sv. Bartoloměje do druhého dne a v neděli odpoledne odvezeny do Tábora. V sobotu zde sloužil mši svatou biskup Antonín Liška. Potom promluvil o sv. Václavovi dr. Kadlec.
V letošním roce byla opravena fasáda barokní kaple Panny Marie. Na kostele sv. Bartoloměje byla v letošním roce vyměněna krytina a instalovány měděné okapy. Opravy prováděla firma Agos Pelhřimov.

Českobratrská církev evangelická
V neděli 25. 9. byl v kostele ve Strměchách slavnostně uveden do úřadu nový farář Michael Hána, 38 let. Zdejším sborem byl zvolen doživotně. Jeho předchozím působištěm byl Libštát u Semil. Slavnostního uvedení se zúčastnil i poslanec Jan Litomiský, pelhřimovský starosta Jan Tomášek a děkan p. Hanžl. Byt získal nový farář ve sborovém domě v Růžové ulici č p. 82.

Pivovar
Do nekonečna se táhne spor pelhřimovských právovárečníků s Jihočeskými pivovary o vrácení pivovaru v Pelhřimově. Proběhlo již několik jednání u okresního soudu v Pelhřimově, u krajského soudu v Českých Budějovicích i u vrchního soudu v Praze. Všechny tyto soudy rozhodly pivovar právovárečníkům nevydat. Vždy totiž byli právováreční měšťané považováni za právnickou osobu, pro kterou restituce neplatí. Stejně to dopadá i s vrácením hotelu Slávie i restaurace U nádraží. Také ty patřily právovárečníkům. Zdálo se, že tato kauza již povede k nějakému konci, protože městské zastupitelstvo po delším jednání rozhodlo pro převod tohoto majetku ze státu na obec. Mezi ním a právovárečníky by pak došlo k vyrovnání. Várečných práv je ve městě 21, 
z toho šest drží samo město. Ovšem ani tento způsob není asi průchodný. Počátkem roku valná hromada právovárečníků ustanovila správní radu, jejímž předsedou je p. Ladislav Semorád. Ten se před několika lety z vlastní iniciativy začal starat o restituci pivovaru a stará se i dodnes. Stále věří, že se pivovar i hotely vrátí oprávněným majitelům, neboť podle něj ve skutečnosti tento majetek nebyl nikdy znárodněn.

Obchod
Majitel drogerie p. Štěrba z Palackého ulice otevřel novou prodejnu na náměstí. Sortiment: barvy-laky, drogerie, parfumerie, foto-kino. Prodejna Snahy (obuv, kožešiny) na rohu náměstí a Palackého ul. byla v srpnu zrušena a dlouholetý její vedoucí Josef Chaloupek odešel do důchodu. Do uvolněných prostor se nastěhoval butik Piccolo z prvního patra téže budovy a v patře otevřel prodejnu pleteného zboží Alfatex. 
Rodina Trnková otevřela v březnu svou již druhou prodejnu na rohu ulice Solní, první byla Alma - dětské oděvy. Nyní je tam také odívání pro mladé. 
V ulici Pod náspem byla v červnu otevřena prodejna se širokým sortimentem pro kutily a řemeslníky. 
Těsně před Vánocemi byla v domě č p. 13 otevřena malinká prodejna s obuví. 
Dne 29. 8. byla uzavřena prodejna potravin Perla v Palackého ulici. Její majitel Potraviny Pelhřimov definitivně zanikl. Prodejnu koupila společnost Tempo plus, jejímž zástupcem je pan Veselý, spolumajitel prodejny potravin Tempo u Kamenného mostu. Nový majitel prodejnu znovu otevřel 1. 11.
Obchodní dům Vysočina stále stojí rozestavěn, nevyužit a chátrá. Pan Oesterreicher, který budovu koupil, jí dosud nezaplatil, ani nepokračuje ve stavebních pracech. Jestliže nebude zaplaceno do konce roku, město ustoupí od smlouvy a bude hledat jiného zájemce. Později byl tento termín prodloužen do 28. 2. 1995. Zatím se však nejeví jako reálné, že by pan Oesterreicher své závazky splnil.

Za Letopiseckou komisi: JUDr. Josef Doubek