Dnes je 26.12.2024

Svátek má Štěpán

ikonka pocasi 1°C - jasno

Pelhřimov

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 20 lety (rok 2004)

Co prozradily městské kroniky. Stalo se před 20 lety (rok 2004)

Vážení čtenáři, blížíme se ke konci našeho putování po čtyřkových letech v předcházejícím století. Pro dnešní vydání jsme vybrali zápisy z roku 2004, jak je zapsala tehdejší kronikářka Marie Šádová. Příště naše putování zakončíme zápisy z městské kroniky z roku 2014.

Úvod
Rok 2004 přinesl do každodenního života občanů v našem státě takové události, které se přímo týkaly i občanů našeho města. Jednou takovou událostí byl vstup České republiky do Evropské unie. I v našem městě probíhaly diskuse o tom, co dobrého či naopak špatného naše přijetí do budoucna přinese. My současníci však můžeme v této chvíli těžko posoudit, jak budou naši potomci toto rozhodnutí hodnotit.
Oslav ke vstupu se velmi aktivně ujaly pelhřimovské školy. Na Masarykově náměstí se uskutečnila hlavní část slavnostního programu, kterou filmovaly i televizní štáby. Aby bylo patrno, o co jde, muselo probíhat filmování ze vzduchu (z věže sv. Bartoloměje nebo z helikoptéry). V 9 hodin dopoledne dne 30. 4. 2004 sestavili žáci ZŠ na Pražské na Masarykově náměstí ze čtvrtek českou vlajku. Za chvíli poté vytvořili ve spolupráci s ostatními pelhřimovskými školami hradby kolem města. Děti se držely za ruce a obemkly původní městské hradby. Odpoledne pak následoval zábavný pořad.
Náměstí se stalo středem důležité události ještě jednou během krátké doby, a to dne 10. 5. 2004, kdy přislíbil návštěvu města prezident Václav Klaus. Dlouho před tímto termínem začaly na radnici přípravy. Prezident s chotí plánoval návštěvu Pelhřimova v rámci svých cest do jednotlivých krajů a jejich okresů. Tentokrát to byla Vysočina. U příležitosti této návštěvy zajistil městský úřad vydání pohlednic. Na jejich levé straně je náměstí s kašnou a jeho severozápadní strana  (foto J. Chaloupek) a pravá část zabírá postavu prezidenta Klause. Tyto pohlednice dostali občané zdarma. Mohli si k nim přikoupit známky, nechat si je orazítkovat a podepsat samotným prezidentem.
Před stanovenou dobou příjezdu očekávali občané svého prezidenta s manželkou a jejich doprovodem. Když konečně kolona aut přijela, byl prezidentský pár uvítán před radnicí starostou města Leopoldem Bambulou. Pelhřimovští věrni tradicím vítali v krojích a dobrým chlebem z Adélky se solí. Pak již následovala cesta k tribuně, kde byl prezident s manželkou znovu uvítán starostou. Agentura Dobrý den mu ukázala obří hokejku a do sbírky agentury se podepsal obří tužkou. Vzácné chvíle s prezidentem a paní Lívií uběhly velmi rychle. Rozdali ještě několik autogramů. Pak se sešli na radnici se členy rady města a návštěvu ukončili obědem v hotelu Rekrea.

Pivovar
Po desetiletém soudním sporu o vlastníka pivovaru rozhodl Nejvyšší soud ČR, že pivovar půjde do privatizace a bude nabídnut tzv. „obálkovou metodou“ tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu. Stalo se a majitelem byla jmenována firma DUP.

Adélka
Pekárna Adélka je akciová společnost. Byla však založena 1. 4. 1990 jako malá výrobna cukrářských výrobků, koblih a některých druhů jemného pečiva. Výroba byla zahájena 3. 5. a provozována v malých prostorách rodinného domku. V roce 1991 byla vydražena provozní jednotka na sídlišti Pražská, kam převedl majitel pan Teisler veškerou výrobu a později zde otevřel i prodejnu. V roce 1992 podala firma privatizační projekt na závod Jihočeských pekáren. Tento projekt byl schválen a 1. 4. 1993 byla zahájena průmyslová výroba pekařských a cukrářských výrobků. Od této chvíle docházelo stále častěji ke změnám a rozšiřování výroby, otevírání nových prodejen. Koncem roku 1996 byla firma transformována na akciovou společnost a ta převzala veškerou podnikatelskou činnost k 1. 1. 1997. V září uspořádala firma 1. svatováclavské posvícení jako poděkování za úrodu. Konalo se v areálu pekárny. K vysvěcenému praporu společenstva pekařů přibyla i socha sv. Víta, který byl patronem pekařů, cukrářů a perníkářů. Sochu zhotovil pacovský sochař Jan Zoubek. Podle názoru hostů, starosty L. Bambuly a ředitele archivu Dr. Z. Martínka, by se tradice svatováclavských posvícení měla udržovat.

Alfatex
S problémy se potýká Alfatex, jelikož se objevila velká konkurence v levném asijském zboží. Obdobné starosti mají snad všechny textilní továrny v Čechách. Hlavní strategií proti asijskému trhu by podle ředitele Petra Stoklasy měla být rychlost. Musí se zkrátit doba výroby. Za dva roky však podnik propustil již 120 zaměstnanců.

Úprava veřejných prostranství
Byl dokončen projekt regenerace hřbitovní zeleně i okolních ploch. Bylo vybudováno parkoviště, upraveny památníky. Nově instalované odpočívadlo je vybaveno zahradní lavicí. Ve spodní části parku je umístěn památník obětem komunismu. Na něj navazuje pěší chodník. Dominantou zůstává památník obětem 2. světové války. Nový chodník je upraven pro vozíčkáře. Obnova areálu hřbitova a okolních ploch vyjde celkem na 2 miliony korun.
V rámci rekonstrukce Děkanské zahrady se začal budovat dům pro ptactvo. S jeho dokončením je počítáno v příštím roce. Počítá se s 13 voliérami. Uprostřed kójí bude zimoviště a krmná chodba. Počítá se s tím, že stavba bude stát 1,5 milionu korun. 
Začalo se opět hovořit o obnovení štítu na budově radnice. Již od roku 1974 existují plány architekta Oldřicha Boušky, současný architekt Tadeáš Matoušek chce vytvořit štít, který by zachoval jednotný historický celek se štíty u sousedních domů. Návrh byl již projednán v komisi regenerace městské památkové rezervace a také s pracovníky Památkového úřadu v Brně. Existují dvě varianty, buďto štít s městským znakem nebo s kulatým oknem. Památkáři svolili i k plastickému provedení znaku. Celkové náklady jsou vypočítány sumou kolem 1 milionu korun. Měla by být zařazena do rozpočtu na příští rok. Radní počítají také se státní dotací.

Astronomický klub
Velkému zájmu se začíná těšit Astronomický klub Pelhřimov. Jeho členové pořádali pro zájemce v tomto roce několik zajímavých pozorování. 8. 6. přešla přes sluneční kotouč planeta Venuše. Bylo to od roku 1761 prvně po 243 letech. O tom, co se děje na obloze, vyprávěl zúčastněným zájemcům člen klubu Viktor Havel. K pozorování došlo přímo na Masarykově náměstí. Členové klubu a další zájemci se scházejí k pozorování, když je jasné počasí, první víkend v měsíci. Své stanoviště umisťují na polní cestě vedoucí od rybníka Stráž ke Starému Pelhřimovu.

Ceny města
Kulturní zařízení města Pelhřimov spolu s městem Pelhřimov vůbec poprvé uspořádalo předávání Cen města Pelhřimova. Celá akce se konala 31. ledna. Na základě ankety mezi občany rozhodla rada města o tom, komu bude cena udělena. Mezi oceněnými byl herec Lubomír Lipský, paraolympionik Aleš Bidlas, dále agentura Dobrý den, nechyběl ani zástupce nejmladší pelhřimovské generace. Stal se jím student Petr Houštěk (na snímku nahoře).


Muzeum
I muzeum se podílí stále více na propagaci města. Připravuje pro návštěvníky zajímavé expozice, výstavy i besedy. Novou expozicí se představil nový ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Mgr. Ondřej Hájek. S ostatními spolupracovníky připravili slavnostní otevření nové expozice historického vězeňství Městské šatlavy. Vernisáž se uskutečnila 17. května 2004. Je umístěna v místech, kde byla opravdu až do roku 1849 městská šatlava, která se později stala státní a fungovala až do roku 1907. V nejstarší části expozice - dělové baště je umístěna mučírna s mobiliářem ze 16. století. Podle historických pramenů tam byla pravděpodobně hladomorna. V dalších místnostech se nachází cela, strážnice a vězeňská kaple.
Dr. M. Kvášová představila 3. 11. ve Freskovém sále zámku Pánů z Říčan svoji knihu Pečeti a typáře městských obcí okresu Pelhřimov. Výzkumu věnovala několik let a podařilo se jí dohledat 22 typářů, z nichž některé byly považovány za ztracené. Při výzkumu objevila i jedinou datovanou pelhřimovskou pečeť z roku 1675, kterou nepopsal profesor Dobiáš.

Rieger
Nejstarším ochotnickým spolkem je Rieger, který v tomto roce nastudoval a uvedl hru Ladislava Stroupežnického Naši furianti. Herci si ji vybrali ke 110. výročí založení spolku. Generální zkouška se konala 13. 3. v sobotu dopoledne. Ve hře účinkovalo celkem 51 herců, muzikantů a tanečníků. Hudební těleso, které doprovázelo vystoupení se jmenuje Sešlost pelhřimovských divadelních hudebníků. Kapelníkem je Jaroslav Dušek a na dechové nástroje hrají Miroslav Císař, František Brada a Zdeněk Bartoška. Výtvarníkem byl Zdeněk Vonásek. Mimo premiéru, která byla 15. 3., připravili ochotníci ještě devět repríz pro veřejnost, čtyři pro školy a jedno slavnostní na oslavy 110. výročí. Ve volbách, které se uskutečnily v lednu, byl po čtyřech letech volen nový výbor. Do jeho čela se poprvé v historii spolku dostala žena. Je jí Marie Steinhauserová.

Kavárna Tygřík
Zvláštností města zůstává po roce činnosti hudební kavárna Tygřík. Pravidelně jednou do měsíce se zde koná koncert, popřípadě autorské čtení. Tato vystoupení si našla své posluchače. Většinou bývá malý prostor kavárny zcela zaplněný. V letošním roce zde vystupoval: Vlasta Třešňák, Jakub Jan Noha, Joseph Bobby Houda, Jazz Pilgrim, Katka Sarközy, Oldřich Janota.

Klub českých turistů
K Pelhřimovu patří také Klub českých turistů. Zahájil svoji činnost hned na Nový rok. Jednalo se o vycházku po okolí, která byla ukončena prohlídkou požární zbrojnice. 17. 1. se na památku jednoho ze zanícených poválečných turistů Pelhřimova Ludvíka Kosa uskutečnil stejnojmenný memoriál. Jednalo se o 20 km trasu z Nové Bukové přes Čejkov na Křemešník. Teplota dosahovala +3°C, ale místy ležela sněhová pokrývka až 50 cm. 20. 3. se turisté zúčastnili v Humpolci Otevírání jara na Vysočině (15 km) a vzápětí 27. 3. se opět otevíralo jaro, tentokrát na Křemešníku. Trasa byla 25 km z Nové Bukové přes Křemešník do Pelhřimova. Opět se turisté potýkali se záplavami sněhu. Některé výšlapy se opakují každoročně, protože pelhřimovská skupina má s nimi dobré zkušenosti. Jsou to například Za povidlovým koláčem, Obrataňské okruhy, Pelhřimovské pěšinky. Místní organizace měla v roce 2004 asi 110 členů. Dlouholetým předsedou je neúnavný organizátor pan Pavel Pípal.
Členové se také rozhodují, zda by si měli vybudovat turistickou základnu. V současnosti mají pronajatý objekt Českých drah ve Vlásenici. Na výroční členské schůzi uvedl Pavel Pípal, že v tomto roce měly mezi členy ohlas i některé akce, které se nepořádají pravidelně. Jednalo se o turistický ples a pochod spojený s položením věnců k památníku padlých v 2. světové válce v Leskovicích. Turisti uvítali i čtyřdenní pobyt na Mělnicku a Kokořínsku nebo dvoudenní na Písecku spojený s projížďkou na koních. Organizace spravovala v roce 2004 450 km turistických tras. Z toho na 175 km obnovila turistické značení. Pravdou je, že Pelhřimov má ve srovnání s jinými místy nejlepší značení. Turisty tíží hlavně to, že nemají přímo ve městě nějaké příhodné zázemí, vlastní klubovnu. Do budoucnosti by chtěli sehnat alespoň jednu místnost, kde by se mohli scházet.

Střední průmyslová škola
Od 1. 7. 2004 je sloučena Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště. Ředitelem školy byl jmenován ing. Jaroslav Plášil. Po sloučení se počet studentů pohybuje kolem 900 na denní i dálkové formě studia. Počet pedagogických pracovníků činí 86. Po překonání počátečních nejistot a obav funguje škola normálně. Zájem o studium neklesl, naopak došlo k mírnému zvýšení. Vzhledem k demografickému vývoji vidí ředitel školy sloučení jako krok správným směrem, který umožní zachovat vzdělávací nabídku v Pelhřimově.

Klub přátel historického Pelhřimova
Klub přátel historického Pelhřimova začal v tomto roce připravovat k vydání knihu PhDr. Karla Polesného „Manuál městské rady Pelhřimova z let 1680 – 1685“. Redakční rada pracuje ve složení ing. Pavel Hořejší (předseda), PhDr. Zdeněk Martínek a Jan Tomášek. Kniha je vlastně komentovaným textem manuálu. Polesného dílo má být vydáno v nezměněné formě. Bude však doplněno o srovnávací studii Karla Kratochvíla, studenta historie JČU. Jmenný a věcný rejstřík vypracuje student muzeologie Masarykovy univerzity Lubomír Anděl. Obrazovou dokumentaci zpracují členové KPHP a Nová tiskárna Pelhřimov. Stručný životopis K. Polesného doplní Dr. Martínek. Kniha bude obsahovat cizojazyčné resumé.

Za letopiseckou komisi: JUDr. Josef Doubek